متن خبر

دوره تحلیل نتایج آزمون DLS، نحوه گزارش ‌دهی و محاسبه عدم قطعیت اندازه‌ گیری بر مبنای استانداردهای مربوطه برگزار شد

تاریخ : 1395/11/25 تعداد بازدید : 569
دوره تحلیل نتایج آزمون DLS، نحوه گزارش‌دهی و محاسبه عدم قطعیت اندازه‌گیری بر مبنای استانداردهای مربوطه آخرین روز از کنگره عدم قطعیت، با حمایت کمیته استاندراد سازی فناوری نانو در تاریخ نوزدهم بهمن 1395 در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.
مهندس داود قرایلو دبیرکارگروه تخصصی شبکه آزمایشگاهی مدرس این دوره پیرامون تحلیل نتایج، بررسی عوامل خطا‌ساز در فرآیند، بررسی روش‌ تعیین عدم قطعیت و موضوع کالیبراسیون دستگاه DLS مطالبی را عنوان کرد.
از آنجایی که DLS یکی از تجهیزات مشخصه‌یابی نانومواد است که معمولاً از آن برای تعیین توزیع اندازه ذرات و پتانسیل زتا استفاده می‌شود. و تعداد زیادی نیز از این دستگاه در کشور موجود است، اما آموزش مُدونی در سطح دانشگاهی و صنعت در مورد کار با این دستگاه و بررسی نتایج آن صورت نگرفته است.
در این راستا، ضمن اینکه؛ طی چند سال اخیر دوره‌های مقدماتی و پیشرفته پیرامون شناخت اصول و مکانیسم این دستگاه برگزار شد، این اولین بار در ایران است که این موضوعات در قالب دوره آموزشی ارائه می‌شود.
همچنین، هدف از برگزاری این دوره پر کردن خلاء آموزشی در این حوزه بود که شرکت‌کنندگان نیز پس از پایان دوره با انجام کالیبراسیون و تعیین خطاهای رایج در سامانه‌های DLS آشنا شدند.
گفتنی است در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر ارائه شد.