متن خبر

ساخت دستگاه اشعه ایکس با دقت بالا در NIST

محققان NIST اقدام به ساخت دستگاه اشعه ایکسی کردند که می‌توان با آن اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری انجام داد. این دستگاه همانند خط‌کشی دقیق می‌تواند فاصله میان اتم‌ها را با دقت بالا اندازه‌گیری کند
تاریخ : 1396/06/05 تعداد بازدید : 97
محققان موسسه ملی فناوری و استاندارد (NIST) با استفاده از یک ابزار ویژه موفق به اندازه‌گیری طیفی از اشعه ایکس با دقت بالا شدند. این دستگاه که آنها مورد استفاده قرار دادند، 20 سال طول کشیده تا به این سطح از توانمندی برسد. این ابزار به دانشمندان کمک می‌کند تا اندازه‌گیری‌های دقیقی در حوزه‌های مختلف از ساخت پل گرفته تا داروسازی انجام دهند. همچنین این دستگاه به محققان کمک می‌کند تا اندازه‌گیری‌های انجام شده در آزمایشگاه‌های دیگر را ارزیابی کنند.
فرآیند ساخت این دستگاه بسیار زمان‌بر بوده است. جیمز کلین رهبر این تیم تحقیقاتی از NIST می‌گوید: « این دستگاه هم در بخش مدل‌سازی و هم در بخش مکانیکی نیازمند نوآوری‌های زیادی بوده است. به همین دلیل ما طی سال‌های گذشته روی آن کار کردیم تا آن را به این سطح از فناوری برسانیم.»
مارکوس مندنهال نویسنده اصلی مقاله‌ای درباره این دستگاه در نشریه Journal of Physics B:Atomic,Molecular and Optical Physics می‌گوید: « طول موج اشعه ایکس نقش یک خط‌کش را ایفا می‌کند که ما می‌توانیم از آن برای اندازه‌گیری فاصله میان اتم‌ها استفاده کنیم. ما اکنون طول این خط‌کش را بهتر می‌شناسیم و همه مواد را با استفاده از این خط‌کش با دقت بالاتری می‌توانیم اندازه‌گیری کنیم.»
این ابزار جدید می‌تواند اندازه‌گیری فاصله شبکه‌ را با دقت بالاتری انجام دهد. اندازه‌گیری محققان شامل نتیجه کار 40 سال تحقیقات است. 
NIST مواد مرجع استانداردی برای صنایع و مراکز آکادمیک تولید می‌کند. این سازمان روی تولید مواد مرجع برای کالیبره کردن تجهیزات اشعه ایکس نیز فعالیت دارد. این دستگاه جدید با دقت بالایی کار می‌کند و نقش مهمی در صنعت و دانشگاه خواهد داشت.
مندنهال می‌گوید: « هدف ما در این پروژه این نبود که دستگاهی به تقلید از تجهیزات تجاری موجود بسازیم، بلکه باید دستگاهی می‌ساختیم که هر کسی در هر کجایی از این جهان بتواند اندازه‌گیری‌های دقیق خود را با آن انجام دهد.»