متن خبر

استفاده از یون سیترات برای تولید نانوذرات استاندارد

محققان نشان دادند که یون سیترات می‌تواند برای پایدار نگه‌داشتن نانوذرات طلا به کار رود. بنابراین امکان تولید نانوذرات طلای استاندارد با این یون‌های وجود دارد.
تاریخ : 1396/06/13 تعداد بازدید : 626
با توسعه دامنه کاربرد نانوذرات طلا، نیاز به روش‌های پایدار نگهداشتن خوشه‌های طلا و کنترل ابعاد آنها به شدت احساس می شود.
از این رو محققان KAUST به بررسی روش‌های پایداری این نانوذرات پرداختند و نشان دادند که چگونه یون‌های سیترات که از اسید سیتریک نشات می‌گیرند می‌توانند با اتم‌های طلا برهمکنش داده و موجب پایداری نانوذرات طلا شوند.
خوشه‌های اتمی طلا کاربرد زیادی در بخش کاتالیست، رهایش دارو، پیل خورشیدی و داروهای ضدسرطان دارند. جیم ماریو باست از محققان این پروژه می‌گوید: «پتانسیل‌های کاربردی نانوذرات طلا می‌تواند تاثیر به سزایی در جامعه داشته باشد و درک پایدارکننده‌هایی که روی این نانوذرات تاثیرگذار باشند نیز اهمیت زیادی دارد.»
نتایج حاصل از این پروژه این که با همکاری محققانی از انگلستان، سوئیس و فرانسه انجام شده نشان می‌دهد که یون‌های سیترات می‌توانند از روش‌های مختلف به اتم‌های طلا متصل شوند و به سطح این نانوذرات بچسبند. این گروه دریافتند که میزان برهمکنش سیترات با سطح یون‌های طلا از طریق نسبت نانوذرات به یون‌های سیترات کنترل می شوند. عوامل مختلفی روی خواص و ساختارهای این نانوذرات تاثیر می‌گذارند. 
باست می‌گوید: « از آنجایی که طبیعت برهمکنش میان طلا و سیترات بسیار انعطاف‌پذیر است، مشخصه‌یابی و آزمایش‌های انجام شده روی این سامانه با چالش‌های زیادی روبرو است.»
باست معتقد است که با همکاری مشترک، این چالش‌ها مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهایی برای آن ارائه شده است. بنابراین با استفاده از این راهکارها امکان تولید نانوذرات پایدار وجود دارد.
یکی از دلایل اهمیت نانوذرات طلا در کاربرد پزشکی، پایداری شیمیایی این نانوذرات است. تحقیقات متعدد نشان داده که نانوذرات طلا می‌توانند داروها را در بدن جابه‌جا کنند بدون این که اثرات جانبی شیمیایی داشته باشند.
با کنترل ساختار نانوذرات طلا، می‌توان برهمکنش این مواد را با نور کنترل کرد پدیده‌ای که به آن رزونانس پلاسمون سطحی گفته می‌شود. این پدیده می‌تواند برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده شود.