متن خبر

آغاز تدوین استاندارد ملی فناوری نانو با عنوان «نانوساخت - تولید انبوه محصولات نانوالکترونیک»

جلسه کمیسیون اولیه تدوین استاندارد ملی فناوری نانو با عنوان « نانوساخت - تولید انبوه محصولات نانوالکترونیک » در 10 آبان ماه برگزار گردید.
تاریخ : 1396/08/16 تعداد بازدید : 357
جلسه کمیسیون اولیه تدوین استاندارد ملی فناوری نانو با عنوان « نانوساخت - تولید انبوه محصولات نانوالکترونیک » در 10 آبان ماه برگزار گردید. در این جلسه متخصصانی از دانشکده برق دانشگاه شریف، دانشکده فنی دانشگاه تهران و ستاد توسعه فناوری نانو حاضر شدند و به عنوان اعضای کمسیون فنی تدوین این استاندارد مشخص گردیدند.
این استاندارد چارچوبی را برای ورود ادوات نانوالکترونیک با مقیاس انبوه و حجم تولید بالا در تجهیزات تولید نیم‌رسانا، با استفاده از نانومواد (مانند نانولوله های کربن، گرافن، نقاط کوانتومی و غیره) ارائه می کند. از آنجا که تجهیزات تولید نیم‌رسانا نیازمند استفاده از روش هایی است که بازدهی بالایی داشته باشند، الزامات بسیار سختی برای تولید وجود دارد. به طور بالقوه نانومواد بیانگر آلودگی در تجهیزات تولید نیم‌رسانا هستند و لازم است به شیوه‌ای ساختار یافته و روشمند به این تجهیزات وارد شوند. این استاندارد مراحل قابل استفاده برای تسهیل در ورود نانومواد به تجهیزات نیم‌رسانا را بیان می کند. 
برای تدوین این استاندارد از منبع زیر استفاده گردیده است:
IEC/IEEE 62659:2015 Nanomanufacturing – Large scale manufacturing for nanoelectronics
استاندارد IEC/IEEE 62659، مشتمل بر 16 صفحه می باشد و به عنوان اولین نسخه استاندارد و در سال 2015 توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) منتشر گردیده است.