متن خبر

انتشار استاندارد ملی نظارت بر ایمنی نانومواد موجود در مواد غذایی، رنگ ها، مکمل ها و لوازم آرایشی در استرالیا

برخی از نانومواد موجود در محصولات مانند دی اکسید کبالت کلوئیدی و اکسید تیتانیوم فقط به اتحادیه اروپا محدود نمی شوند و در استرالیا نیز یافت می شوند. این نانومواد مهندسی شده کوچکتر از 100 نانومتر و ...
تاریخ : 1396/10/05 تعداد بازدید : 917
برخی از نانومواد موجود در محصولات مانند دی اکسید کبالت کلوئیدی و اکسید تیتانیوم فقط به اتحادیه اروپا محدود نمی شوند و در استرالیا نیز یافت می شوند. این نانومواد مهندسی شده کوچکتر از 100 نانومتر و حدود هزار برابر کوچکتر از عرض یک سوی انسان است.
اگر سلولهای بدن سالم باشند می توانند اثر نانوذرات را خنثی کنند اما تأثیر این مواد بر سلولهای تحت تنش و در افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، آشکار نیست.
به گفته دکتر wojciench chrzanowski هیئت علمی دانشکده داروسازی و عضو انجمن نانوسیدنی و مشاور سازمان بهداشت جهانی در زمینه ایمنی نانو، به علت فناوری نانو انقلابی در صنعت داروسازی و نحوه انتقال دارو به اعضای بدن، در حال انجام است. وی اضافه کرد، با این وجود سرعت تصویب قوانین نظارتی به اندازه پیشرفت علم سریع نیست. نانوذرات جدید زیادی ساخته شده اند، در حالیکه هنوز تأثیرات این مواد بر سلامت انسان بررسی نشده است. به همین علت پژوهشگران استرالیا خواستار تأسیس انجمن ایمنی هستند تا از خطرات وجود نانومواد در مواد غذایی و محیط زیست اطلاع پیدا کنند. 
دکتر chrzanowski و دکتر Laurence macia از دانشکده پزشکی استرالیا، در مورد تأثیر دی اکسید تیتانیوم موجود در محصولات غذایی بر سیستم ایمنی بدن، در یک نشست ایمنی نانو سخنرانی کردند.
به گفته دکتر Laurence macia ایمونولوژیست از دانشکده پزشکی سیدنی، دی اکسید تیتانیوم در خمیر دندان، فرآیندهای سردسازی، روکش آدامس و دیگر شیرینی ها مانند منتوس، همچنین به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود. تحقیقات وی به تأثیر دی اکسید تیتانیوم بر میکروب روده و بر سیستم دفاعی بدن اختصاص دارد. این موضوع در سطح اتحادیه اروپا نیز مورد بحث است. دراین راستا، فرانسه و آلمان تولید تعدادی از محصولات حاوی نانومواد مانند دی اکسید تیتانیوم را متوقف کرده اند اما در استرالیا حتی در این مورد بحث نیز نشده است. به طور کلی از تأثیرات طولانی مدت این ماده بر سیستم ایمنی بدن اطلاعی در دست نیست.
به گفته پروفسور susan pord، مدیر مؤسسه نانو در دانشگاه سیدنی، فناوری نانو تغییرات مثبتی در بحث پزشکی و سلامت ایجاد کرده است. در این جمله می توان به تشخیص زود هنگام بیماری ها اشاره کرد. علاوه بر این، با استفاده از فناوری نانو می توان داروها را دقیقا به سلول های مورد نظر رساند و یا تجهیزات پزشکی قابل کاشت در بدن برای درمان بیماری های قلبی، بهبود شنوایی، بهبود زخم های عمیق و درمان آرتریت تولید کرد. با این وجود، باید اطمینان حاصل کرد که اثرات این تکنولوژی کاملاً بررسی شده است.
در این راستا، مأموریت اصلی انجمن نانوسیدنی، کشف، توسعه و استفاده از فناوری نانو برای کمک به افراد تعریف شده است.