متن مقاله / گزارش

بررسی روند توسعه نانومترولوژی کشور در پنجمین همایش ملی اندازه‌شناسی

تاریخ : 1392/04/15 تعداد بازدید : 3489 دسته بندی : استانداردسازی
پنجمین همایش روز جهانی اندازه شناسی، توسط سازمان ملی استاندارد ایران، روز چهارشنبه 12 تیرماه 1392 در هتل المپیک تهران برگزار شد. در این همایش که شعار امسال آن «نقش اندازه گیریها در زندگی روزانه» بود، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، رییس، معاونان و مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران، مدیران مراکز تحقیقاتی، پژوهشی، اساتید و پیشکسوتان علم اندازه شناسی حضور یافتند.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

در بخش سخنرانی این همایش، دکتر علی بیت اللهی، رئیس کمیته استانداردسازی فناوری نانو سخنرانی با عنوان «ایجاد نظام ملی مترولوژی در حوزه فناوری نانو؛ الزامات و راهکارها» ایراد نمود. ایشان در ابتدا ضمن معرفی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و کمیته استانداردسازی فناوری نانو، به بیان دستاوردها و فعالیت های آنها پرداخت. سپس دکتر بیت اللهی، علم اندازه شناسی در حوزه نانوفناوری (نانومترولوژی)، تعاریف، انواع، اهمیت و ضرورت آن را برای حاضرین تشریح نمود و فعالیت های در حال انجام سایر کشورها در حوزه نانومترولوژی را بیان کرد. ایشان در انتها، الزامات و نیازمندی های پیاده سازی نظام ملی مترولوژی در حوزه فناوری نانو و برنامه های پیشنهادی خود بدین منظور را تشریح کرد و راهکار اجرایی خود را مبنی بر تشکیل «کمیته مشترک راهبردی نانومترولوژی» با حضور نمایندگان ستاد نانو و سازمان ملی استاندارد به مدیران این سازمان پیشنهاد نمود. همچنین ایشان ابراز امیدواری کرد که با همکاری مشترک سازمان ملی استاندارد و ستاد نانو بتوان گام های مؤثری در جهت دستیابی به نظام ملی نانومترولوژی در ایران برداشت.

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2

همچنین در این همایش دکتر محمد رضا باهنر (نایب رییس مجلس شورای اسلامی)، دکتر نظام الدین برزگری (رییس سازمان ملی استاندارد ایران)، عادل بنایی (رییس مرکز ملی اندازه شناسی) و برخی از مدیران مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و اساتید علم اندازه شناسی سخنرانی نمودند که در این سخنرانی ها موضوعات مهمی مانند: اهمیت اندازه گیری و اندازه شناسی در حوزه های مختلف (شامل: ایمنی هسته ای، توزیع و مصرف برق، تجهیزات پزشکی، دین و فرهنگ) مطرح گردید. به علاوه مدیران سازمان ملی استاندارد از تهیه سند راهبردی توسعه اندازه شناسی کشور و آغاز تدوین برنامه های آن خبر دادند. این همایش با تجلیل از پیشکسوتان علم اندازه شناسی در کشور و رونمایی از تندیس پرفسور حسابی به اتمام رسید.
ارائه انجام شده در این همایش با عنوان «ایجاد نظام ملی مترولوژی در حوزه فناوری نانو؛ الزامات و راهکارها» را می توانید از اینجا دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر از این همایش می توانید به اینجا مراجعه کنید.